Energetická bilance popisuje bilanci mezi energetickým příjmem a jejím výdejem. Tedy rovnováhu mezi energií ze stravy přijatou ve formě makronutrientů (sacharidy, tuky a bílkoviny) a energií vydanou (například pohybem, bazálním metabolismem atd.).
Pokud energie přijatá stravou převyšuje energetický výdej, hovoříme o pozitivní energetické bilanci, během níž dochází k ukládání energie ve formě tělesného tuku.
Pokud naopak energetický výdej převyšuje energetický příjem, hovoříme o negativní energetické bilanci. Energie je tedy aktivně využívávána a k jejímu ukládání tudíž nedochází.
K ČEMU JE DŮLEŽITÉ ZNÁT ENERGETICKOU BILANCI?
Pokud je vaším cílem snížit tělesnou hmotnost, je třeba přivést organismus do stavu negativní energetické bilance. V opačném případě (chcete-li přibrat), musíte nastolit energetickou bilanci pozitivní. Samozřejmě v obou případech máte dvě možnosti.
V případě pozitivní energetické bilance, můžete:
- buď ležet na gauči a jíst
- anebo cvičit a hodně jíst.
Doufám, že byste zvolili možnost číslo dvě, v jejímž případě budete při správně sestaveném dietním plánu nabírat zejména svalovou hmotu. V prvním případě byste přibrali pouze tuk.
V případě negativní energetické bilance můžete:
- buď skoro nejíst a válet se na gauči
- anebo jíst stejně a přidat pohybovou aktivitu.
Opět doufám, že byste zvolili druhou možnost. Neboť v prvním případě byste docílili jen zpomalení bazálního metabolismu a ztrátě svalové hmoty. Naopak druhý případ, při dobře sestaveném dietním režimu, nabízí zachování svalové hmoty a ztrátu tukové tkáně.