VÝŽIVA SPORTOVCE

Výživa je jedním z rozhodujících faktorů, které ovlivňují výkonnost sportovce. Jejím cílem je zajistit dostatek energie pro výkon, oddálit nebo zabránit únavě organismu a zajistit jeho dostatečnou regeneraci po výkonu.

Kvalitní výživa a pečlivé rozvržení stravy umožňuje nejen kvalitní trénink, ale také rozvíjí sportovní výkonnost.

Jídelníček sportovce se od jídelníčku pro zdravý životní styl liší v jeho vyšší energetické hodnotě, vzhledem k vyššímu energetickému výdeji, který sportovec vynaloží během pohybové aktivity. Jinými slovy, sportovec si může dovolit sníst více než nesportovec. Zároveň také musí dbát na správné rozložení jídel během dne, respektive na správné načasování příjmu jednotlivých živin k plánované pohybové aktivitě.

V závislosti na typu pohybové aktivity, se zásady stravování sportovců také liší. Tělo silového sportovce má jiné nároky než tělo vytrvalce. Jestliže ve výživě silových sportovců bývají upřednostňovány bílkoviny nad sacharidy a tuky, u vytrvalostních sportovců je tomu přesně naopak.

V neposlední řadě je z  pohledu sportovní výživy také důležité rozlišovat mezi těmi, kdo sportují pro radost, a profesionály. Rekreační sportovci nepotřebují specificky sestavený jídelníček, neboť nevystavují svůj organismus opakovanému nadměrnému zatížení vyžadujícím delší než 24-hodinovou regeneraci nebo i vícefázovému dennímu tréninku. Na druhou stranu ať už se jedná o rekreačního nebo profesionálního sportovce, pohybová aktivita vynakládá na lidský organismus  extra nároky – tělo vydává více energie, ztrácí tekutiny, minerální látky, svaly i klouby jsou zatěžovány. Proto i u rekreačního sportovce by výživa spolu s odpočinkem neměla být podceňována.

Rekreační sportovci by se měli řídit zásadami zdravé výživy s důrazem na vyšší příjem určitých živin a minerálních látek. Dodržování zásad zdravé výživy sníží riziko zranění a jiných zdravotních problémů, které v souvislosti se zatížením mohou vznikat.

SDÍLET

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *