SLADKOSTI A SLANÉ SNACKY

Sladkosti, ať už se jedná o čokoládu, čokoládové tyčinky nebo nečokoládové cukrovinky jako  jsou bonbony, sušenky či oplatky,to vše si našlo místo v jídelníčku mnoha z nás. Pro svou sladkou chuť jsou více než oblíbené, nicméně z výživového hlediska představují pouze zdroj prázdných kalorií. To znamená, že neobsahují nic jiného než jednoduché cukry a tuky. Tyto potraviny neobsahují žádné vitaminy, minerální látky ani vlákninu, cokoli, co by bylo pro lidské tělo jakkoli prospěšné. A podobně je tomu i u slaných výrobků.

Slané snacky,  jako slané crackery, popcorn, chipsy či křupky, obsahují nejen vysoké množství energie ve formě tuku, ale i soli. Díky vysokému obsahu soli mohou způsobovat závislost na slané chuti, což vede k přisolování si pokrmů a rozvoji vysokého krevního tlaku.

Co všechno sladkosti a slané výrobky obsahují? Co dělat, když vás honí mlsná? Čím nahradit zobání chipsů u televize?

ČOKOLÁDA

Studie ukazují, že hořká čokoláda (70-85%) má více antioxidantů než většina potravin, a má přímý vliv na zlepšení inzulínové sensitivity. Ale zároveň se jedná o energeticky denzní potravinu, jejíž nadměrná konzumace může přispívat k nárůstu hmotnosti, včetně zdravotních komplikací s ní spojených [1] . Ačkoli má mléčná čokoláda podobnnou energetickou hodnotu (2 290 kj/100 g) […]