MĚLI BYSTE ZNÁT: ENERGETICKÁ BILANCE

Energetická bilance popisuje bilanci mezi energetickým příjmem a jejím výdejem. Tedy rovnováhu mezi energií ze stravy přijatou ve formě makronutrientů (sacharidy, tuky a bílkoviny) a energií vydanou (například pohybem, bazálním metabolismem atd.).

Pokud energie přijatá stravou převyšuje energetický výdej, hovoříme o pozitivní energetické bilanci, během níž dochází k ukládání energie ve formě  tělesného tuku.

Pokud naopak energetický výdej převyšuje energetický příjem, hovoříme o negativní energetické bilanci. Energie je tedy aktivně využívávána a k jejímu ukládání tudíž nedochází.

K ČEMU JE DŮLEŽITÉ ZNÁT ENERGETICKOU BILANCI?

Pokud je vaším cílem snížit tělesnou hmotnost, je třeba přivést organismus do stavu negativní energetické bilance. V opačném případě (chcete-li přibrat), musíte nastolit energetickou bilanci pozitivní. Samozřejmě v obou případech máte dvě možnosti.

V případě pozitivní energetické bilance, můžete:

  • buď ležet na gauči a jíst
  • anebo cvičit a hodně jíst.

Doufám, že byste zvolili možnost číslo dvě, v jejímž případě  budete při správně sestaveném dietním plánu nabírat zejména svalovou hmotu. V prvním případě byste přibrali pouze tuk.

V případě negativní energetické bilance můžete:

  • buď skoro nejíst a válet se na gauči
  • anebo jíst stejně a přidat pohybovou aktivitu.

Opět doufám, že byste zvolili druhou možnost. Neboť v prvním případě byste docílili jen zpomalení bazálního metabolismu a ztrátě svalové hmoty. Naopak druhý případ, při dobře sestaveném dietním režimu, nabízí zachování svalové hmoty a ztrátu tukové tkáně.

SDÍLET

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *