DETOXIKAČNÍ DIETY

Detoxikační diety slibují očistu organismu od škodlivých látek, podporu zdraví a jako bonus navíc pár shozených kilogramů. S oblibou jsou zařazovány po Vánočních svátcích – období plného obžerství a lenošení u televize – jako tzv. jarní detox. A jak takový detox probíhá? Stačí po dobu pár dní či týdnů pít ovocné a zeleninové smoothie, šťávu z citrónu…ehm nebo nejíst vůbec. Propagátoři těchto diet také doporučují užívání laxativ a diuretických látek.

  • Jak již bylo řečeno, detoxikační diety se prezentují jako diety „pro podporu zdraví“ –  myslíte, že je opravdu zdravé jíst laxativa jen tak?

Podle teorie detoxikačních diet se v lidském těle hromadí toxiny – „konkrétně“ různé chemikálie, těžké kovy a další škodlivé produkty tohoto moderního života, které přijímáme ve stravě či ve vzduchu. Tato teorie však už nevysvětluje, jakými mechanismy detoxikační strava dokáže tuto širokou škálu toxinů vyloučit z těla .

  • A to je škoda, mě by totiž zajímalo, jakými mechanismy grapefruito-zázvorová šťáva nebo okurkovo-špenátové smoothie dokáže z těla odstranit těžké kovy.

Propagátoři těchto diet budou možná překvapeni, ale lidské tělo má svůj vlastní detoxikační systém – a to játra, ledviny, gastrointestinální systém, kůži a plíce. Tyto orgány se podílejí na vylučování nežádoucích látek z těla. Ku příkladu JÁTRA – známá jako osobní čistička lidského těla! Vyrábí jeden z hlavních antioxidačních systémů v těle – glutathion. Glutathion na sebe váže toxické látky a společně s nimi je vyloučen žlučí.

A co slibovaná ztráta tělesné hmotnosti? K té samozřejmě dochází. Ke ztrátě tělesné hmotnosti dochází vždy, když člověk hladoví:-) Nicméně nejvíce na tom utrpí právě svalová hmota. Takže v pevnou vyrýsovanou postavu moc nedoufejte, ale spíše ve vzhled typu výrazné lícní kosti a měkké břicho. Hladovění navíc vede vyplavování stresových hormonů, které zvyšují chuť k jídlu, a následně způsobují přejídání.

V současné době neexistuje dostatek studií, které by podporovaly použití detoxikačních diet pro vylučování toxinů a snižování tělesné hmotnosti (1, 2). Navíc tyto diety s sebou přináší řadu zdravotních rizik – nízký příjem energie a nutrientů a vzhledem k užívání laxativ a diuretik také nerovnováhu elektrolytů, která může mít až smrtelné následky (3).

ZDROJE:

(1)          Cohen M (2007) ‘Detox’: science or sales pitch? Aust Fam Physician 36, 1009–1010.

(2)          Ernst E (2012) Alternative detox. Br Med Bull 101, 33–38.

(3)         Johnstone AM (2007) Fasting – the ultimate diet? Obes Rev 8, 211–222.

DALŠÍ LITERATURA:

Anzenbacher P & Anzenbacherova E (2001) Cytochromes P450 and metabolism of xenobiotics. Cell Mol Life Sci 58, 737–747.

KLEIN, A. V. a H. KIAT. Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. Journal of Human Nutrition and Dietetics [online]. 2015, 28(6), 675-686 [cit. 2018-06-18]. DOI: 10.1111/jhn.12286. ISSN 09523871. Dostupné z: http://doi.wiley.com/10.1111/jhn.12286

 

SDÍLET

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *